Artykuł

Urząd Stanu Cywilnego>Dokumenty>Zmiana danych

Powrót po rozwodzie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa czyli powrót do nazwiska panieńskiego. Jak i gdzie to załatwić?

Powrót do nazwiska panieńskiego

Data 2011-04-13, przeczytano (23862), SKOMENTUJ

Jeżeli po rozwodzie jedno z małżonków chciałoby powrócić do nazwiska, jakie nosiło przed ślubem, należy w tej sprawie zwrócić się do Urzędu Stanu Cywilnego. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek (oświadczenie) i wnieść opłatę. O zmianę nazwiska w takim trybie można wystąpić w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się sądowego orzeczenia o rozwodzie.

Kiedy i kto zmienia nazwisko po rozwodzie?

W momencie zawierania małżeństwa to najczęściej kobieta zmienia swoje dotychczasowe nazwisko na nazwisko męża. Nie jest to jednak regułą ani koniecznością. Można pozostać przy nazwisku dotychczasowym i nic nie zmieniać w swoich danych. Są również niekiedy sytuacje, gdy to mąż decyduje się na zmianę nazwiska na nazwisko żony.

Po rozwodzie istnieje możliwość powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego. Nie jest to oczywiście konieczność a jedynie prawo, które dają nam przepisy. Wychowując dzieci, często rodzice wolą nosić to samo nazwisko, co ich pociechy. Orzeczenie rozwodu nie ma bowiem wpływu na nazwisko dzieci. O innych sytuacjach w których można ubiegać się o zmianę nazwiska czytaj w artykule „W jaki sposób można zmienić imię bądź nazwisko”. Procedura tam opisana (czyli administracyjna zmiana nazwiska) będzie obowiązywała gdy chcemy wrócić do naszego wcześniejszego nazwiska już po upływie 3 miesięcy od uprawomocnienia się sądowego orzeczenia o rozwodzie.

Mężczyzna nie może żądać, aby kobieta przestała nosić jego nazwisko. To jest wyłącznie jej decyzja i były mąż nie ma na nią żadnego wpływu.

Gdzie załatwić formalności zmiany nazwiska?

Trzeba pamiętać, że samo orzeczenie sądu o rozwodzie nie jest jednoznaczne ze zmianą nazwiska. Chcąc dokonać takiej zmiany należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, zgodnego z naszym miejscem zameldowania i złożyć odpowiedni wniosek (należy go pobrać na miejscu w urzędzie lub tak jak to ma miejsce w niektórych urzędach złożyć ustnie stosowne oświadczenie). Do wniosku należy dołączyć:

  1. Prawomocne orzeczenie rozwodu
  2. Odpis aktu małżeństwa, jeżeli małżeństwo było zawarte w innym urzędzie, niż ten, do którego się teraz zgłaszamy
  3. Dowód osobisty
  4. Dowód wpłaty należnej kwoty (11 zł)

Dokonanie takiej zmiany nie może odbyć się za pośrednictwem kogokolwiek. Osoba, która chce powrócić do nazwiska sprzed zawarcia małżeństwa, musi zgłosić się z wnioskiem do urzędu osobiście.

Czas załatwienia procedury

Procedura powrotu po rozwodzie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa załatwiana jest „od ręki”. Dokonana zostaje od razu zmiana w aktach urzędu i nie ma potrzeby, aby oczekiwać dłuższy czas na zmianę nazwiska. Pozostaje jedynie wymiana dokumentów w związku ze zmianą danych osobowych. Więcej informacji na temat wymiany dokumentów znajdziesz w artykułach „Wymieniamy dowód osobisty” oraz „Wymiana paszportu

Dorota Włodarska

Data 2011-04-13, przeczytano (23862), SKOMENTUJ
Komentarze (1)
ZGŁOŚ~Ewka 2014-03-01, 16:14
A czy po drugim rozwodzie mogę wrócić do nazwiska panieńskiego?
Tutaj: http://prawne.org/powrót-do-panieńskiego-nazwiska-t8277/ mówią, że nie mogę - a Waszym zdaniem? Opłata niewielka, może zaryzykować. Nie upłynęło jeszcze 3 miesięcy od dnia wyroku.
ZGŁOŚ~Gość 2013-02-24, 18:56
za te wszystkie odpisy ile zapłacę?
ZGŁOŚ~Gość 2013-01-24, 17:34
a jesli dziecko nie jest bylego meza a nosi obecnie jego nazwisko to czy jak ja bede zmieniala na swoje panienskie to moge dziecku tez dac moje?
ZGŁOŚ~Gość 2012-05-13, 09:31
nazwisko można zmienić na zasadach ogólnych, złożyć wniosek do USC, uiścić opłatę 37zł plus odpis aktu małżeństwa i zupełny urodzenia, ja czekałam dwa dni na decyzję :)
ZGŁOŚ~Gość 2012-05-10, 11:36
jestem rozwodka od 1,5 roku i nie stety nie zdazylame w terminie 3 miesiecy po uprawomocnieniu wyroku wniesc podania o powrod do nazwiska rodowego. przebywam na stale za granmica i nie bylo to dla mnie mozliwe zlozyc wniosek w USC. Czy moge sie teraz na ten powod powolac we wniosku o zmiane nazwiska decyzja administracyjna?
ZGŁOŚ~Gość 2012-04-14, 02:08
kiedy mozna zmienić dziecku nazwisko na panieńskie matki
ZGŁOŚ~Gość 2012-03-27, 10:06
jaki to może być ważny powód powrotu do panieńskiego nazwiska 15 lat po rozwodzie?
ZGŁOŚ~Gość 2012-02-23, 23:39
Jestem 12 lat po rozwodzie i chcę wrócić do nazwiska rodowego jak to zrobić
ZGŁOŚ~Gość 2012-01-31, 15:20
jestem po rozwodzie 16 lat;dzieci sa pelnoletnie i chce powrocic do panienskiego nazwiska.Jakie uzasadnienie mam podac w urzedzie zeby byla zgoda na zmiane nazwiska.
ZGŁOŚ~Gość 2012-01-10, 15:41
mam pytanie...jestem po rozwodzie przeszło rok.jestem z nowym partnerem i chcę powrócić do panieńskiego nazwisko. Czy mogę to uczynić?
Dodaj komentarz
Pseudonim


Oceń i skomentuj

Jeśli uważasz, że tekst
pomógł Ci, to będzie nam
miło jeśli polecisz go
Twoim znajomym.
Spójrz nieco w lewo
i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

Na forum:

Najczęściej czytane
Odwołanie od decyzji o zmianie nazwiska

Chciałam zmienić nazwisko z powodu "śmiesznego" brzmienia nazwiska. Ale USC uznał, że nie ma powodu do zmiany. Czy mogę......

1 odpowiedzi 2011-02-08
ZMIANA PISOWNI IMIENIA

Mam na imię Dżesika i planuję udać się do urzędu z prośbą o zmianę na Jessica.Nie wiem do końca jak uargumentowac swoją decyzję.Je......

3 odpowiedzi 2010-12-06
Nowe Nazwisko od kiedy?

Od kiedy mogę pełnoprawnie posługiwać się nazwiskiem męża?...

2 odpowiedzi 2010-11-10
Najczęściej komentowane
Zmiana nazwiska na nazwisko panieńskie matki

Czy istnieje możliwość zmiany nazwiska (rodowego) na nazwisko panieńskie mojej matki ? Jest to dla mnie ważne z powodów emocjonaln......

0 odpowiedzi 2013-10-25
zmiana nazwiska. prosze o pilna pomoc

Witam Chcialbym Państwa zapytac czy moge mienic nazwisko ? Moje nazwisko nie jest smieszne. Powod zmiany nazwiska jest nastepujac......

1 odpowiedzi 2012-10-31
Odwołanie od decyzji o zmianie nazwiska

Chciałam zmienić nazwisko z powodu "śmiesznego" brzmienia nazwiska. Ale USC uznał, że nie ma powodu do zmiany. Czy mogę......

1 odpowiedzi 2011-02-08