Artykuł

Urząd Stanu Cywilnego>Dzieci>Narodziny dziecka

Gdzie zgłosić się po becikowe

Gdzie zgłosić się po becikowe

Data 2010-09-10, przeczytano (17023), SKOMENTUJ

Becikowe, a więc zapomoga udzielana rodzicom nowonarodzonego dziecka, przysługuje bez względu na uzyskiwany dochód. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek w urzędzie, warto jednak znać szczególne wymagania jakie należy spełnić, aby szybko i sprawnie otrzymać należne nam pieniądze.

Komu przysługuje becikowe oraz jego wysokość?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, czyli tzw. becikowe, przysługuje rodzicom lub opiekunowi dziecka i wynosi 1.000 zł na jedno dziecko. Świadczenie to niezależne jest od uzyskiwanych dochodów. Należy jednak pamiętać o pewnych warunkach jakie należy spełnić, aby je otrzymać, a mianowicie:

  1. Należy najpierw zgłosić narodziny dziecka (więcej na ten temat w artykule „Gdzie i w jaki sposób zgłosić narodziny dziecka? Sporządzenie aktu urodzenia.”)
  2. Matka dziecka musi znajdować się pod opieka lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu (potwierdza się to zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną). Ale na podstawie przejściowych przepisów (ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301), od 31 marca 2010 r. do 31 grudnia 2011r. został zawieszony warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Do 31 grudnia 2011 r., aby uzyskać to świadczenie, wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną
  3. Wniosek o becikowe może złożyć tylko jeden z rodziców
  4. Rodzic, któremu wypłacone ma być becikowe musi zamieszkiwać wspólnie z dzieckiem

Gdzie i w jakim terminie złożyć wniosek?

Wniosek o becikowe należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy w miejscowości, w której mieszkają rodzice dziecka lub w instytucji, która realizuje na jej zlecenie wypłatę świadczeń rodzinnych (ośrodek pomocy społecznej, ośrodek pomocy rodzinie). Termin do złożenia wniosku wynosi 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Powinien on zostać rozpatrzony niezwłocznie, nie później niż w ciągu 1 miesiąca.

Do wniosku o becikowe należy dołączyć następujące dokumenty:

  1. Do wglądu dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość (więcej na temat dowodów osobisty m. in. w artykule „Jak wyrobić pierwszy w życiu dowód osobisty”)
  2. Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (więcej na ten temat czytaj w artykule „Odpisy aktów stanu cywilnego” oraz „Gdzie i w jaki sposób zgłosić narodziny dziecka? Sporządzenie aktu urodzenia.”)
  3. Pisemne oświadczenie składane przez osobę wnioskującą, że drugi rodzic nie pobrał becikowego i że nie złożył on wniosku o tę zapomogę
  4. Zaświadczenie o przebywaniu pod opieką lekarską, o którym mowa wyżej

Dodatkowe becikowe

Rada gminy może przyznać zamieszkałym na terenie jej działania osobom dodatkowe becikowe. Zasady jej udzielania oraz wysokość takiego oświadczenia określa wtedy uchwała rady gminy, informacje na ten temat można uzyskać w urzędzie gminy lub miasta.

Łukasz Drzewiecki

Na tematy związane z powyższym artykułem czytaj również w:

Data 2010-09-10, przeczytano (17023), SKOMENTUJ
Komentarze (1)
ZGŁOŚ~Gość 2012-02-05, 22:37
w jakim czasie trzeba złożyć wniosek o becikowe? i czy nalezy sie matce która urodziła dziecko za granicą i zarejestrowała dziecko w polskim USC?
ZGŁOŚ~Marcin 2011-10-31, 11:45
Fakt faktem, że dzięki temu Gość ma 3 tysiące - bez Giertycha by ich nie miał. Ale inna sprawa to taka, że z becikowego mogą skorzystać tylko ci, którzy mają przyzwoite zarobki i mają odpowiednio duży podatek. Jak ktoś nie zarabia to nie skorzysta - bo nie płaci podatku i nie ma z czego zrobić odliczenia!
ZGŁOŚ~Gość 2011-10-29, 21:09
Człowieku...NIE "zarobiłeś" tylko otrzymałeś świadczenie które się należy z ustawy.... Współczuję kobiecie która urodziła Tobie owe dzieci, mając tak głupiego partnera dla którego zrobienie dziecka to ZAROBEK. Jest Pan żałosny.
ZGŁOŚ~Gość 2010-10-06, 23:28
Mam trójkę dzieci i dzięki Giertychowi zarobiłem 3 tysiące. No powiem szczerze, że mi się przydało bo nie zarabiam wiele i na łóżeczko i takie tam wystarczyło!
Dodaj komentarz
Pseudonim


Oceń i skomentuj

Jeśli uważasz, że tekst
pomógł Ci, to będzie nam
miło jeśli polecisz go
Twoim znajomym.
Spójrz nieco w lewo
i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

Na forum:

Najczęściej czytane
becikowe dla dziecka urodzonego za granica

czy matka czasowo brzebywajaca za granicą, urodzi tam dziecko, dostanie w Polsce becikowe?...

4 odpowiedzi 2011-02-03
Do kiedy będzie becikowe?

Coś słyszałam, że becikowe będzie jeszcze tylko w tym roku. To prawda? Rząd chce coś zmienić, żeby załatać budżet i nie wiem czy d......

4 odpowiedzi 2010-10-12
Jak mam załatwić Pesel dla dziecka?

Niedawno urodził mi się syn i zgłosiłem to w USC. Dziecko musi mieć też Pesel ale nie wiem gdzie po to mam się udać. Też to USC cz......

2 odpowiedzi 2011-02-01
Najczęściej komentowane
Jakie imię dla dziecka, jeśli ja mam zagraniczn...

Witam. Pytam, jakie imię i jak zapisane mogę nadać swojemu dziecku. Ja jestem obywatelstwa polskiego, nazwisko mam perskie po swoi......

0 odpowiedzi 2014-03-31
imię

Czy można dać dziecku na imię Hana jeżeli rodzice są polakami...

0 odpowiedzi 2013-10-03
MELDUNEK NOWORODKA

Nie mam stałego ani czasowego meldunku a już niedługo urodzę dziecko , co z zameldowaniem dziecka....

0 odpowiedzi 2012-09-18