Artykuł

Podatki>Dla osób fizycznych>Dochodowy

Ulga internetowa. Jak z niej korzystać?

Ulga internetowa

Data 2012-01-25, przeczytano (2657), SKOMENTUJ

Zaoszczędź z ulgą internetową! Każdy kto korzysta z Internetu na własny rachunek może obniżyć w corocznym zeznaniu podatkowym dochód, od którego obliczany jest podatek dochodowy. Efekt? Zapłacisz mniej podatku.

W PITach 2012 nie ma znaczenia, czy dostęp do Internetu uzyskiwaliśmy poprzez stałe łącze w domu, czy też przez komórkę lub w kawiarence internetowej. Warunkiem jest jedynie posiadanie imiennych rachunków z kwotami abonamentu lub innych opłat za korzystanie z Internetu.

Na czym polega „ulga internetowa”?

Ulga podatkowa polega na możliwości odliczenia wydatków ponoszonych na korzystanie z Internetu od osiągniętego dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Dzięki temu obniżasz kwotę na podstawie której obliczany jest podatek dochodowy.

Komu przysługuje ulga internetowa?

Z ulgi internetowej mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego (rozliczający się zarówno na formularzu PIT-37 jak i PIT-36) oraz podatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego (rozliczający się na PIT-28), którzy opłacali usługę dostępu do Internetu oraz posiadają dokumenty potwierdzające zapłatę należności. Dokumenty takie muszą zawierać przede wszystkim:

  1. dane podatnika jako nabywcy usługi,
  2. dane dostawcy usług internetowych,
  3. rodzaj zakupionej usługi,
  4. kwotę zapłaty.

Może to być więc przede wszystkim faktura VAT. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to faktura tradycyjna, czy też doręczona w wersji elektronicznej. Ważne jest jednak, aby odrębnie wskazana była w niej usługa internetowa. Jeżeli razem z dostępem do Internetu korzystamy również z innych usług, np. telefonu stacjonarnego, a opłata zarówno za Internet jak i telefon ujęta jest łącznie pod jedną pozycją, nie będziemy mogli skorzystać z ulgi internetowej.

Na jaki rodzaj dostępu do Internetu przysługuje ulga internetowa?

W 2012 roku od dochodu można odliczyć zarówno wydatki na Internet w miejscu zamieszkania, jak i poza miejscem zamieszkania. Jeżeli mamy więc Internet w domu, a jednocześnie korzystamy z Internetu mobilnego w telefonie komórkowym, możemy odliczyć wydatki na obie poniesione usługi. Teoretycznie można również odliczyć zapłatę za dostęp do Internetu w kawiarence internetowej, jeżeli tylko posiadamy na to prawidłowo wystawioną fakturę VAT.

Nie można wliczać do ulgi internetowej wydatków na założenie Internetu, czyli np. na modem czy wykonanie instalacji. Odliczone od dochodu mogą być wyłącznie opłaty poniesione za transmisję danych.

Wysokość ulgi internetowej

Od dochodu stanowiącego podstawę obliczenia podatku można odliczyć maksymalnie 760 zł, niezależnie od tego z ilu źródeł mieliśmy dostęp do Internetu. Wysokość odliczenia należy wskazać w formularzu PIT/O, który musimy dołączyć do odpowiedniego PITa.

W przypadku gdy na fakturze widnieją imiona i nazwiska dwóch lub więcej osób, które opłacają Internet, każda z nich może skorzystać z ulgi. Suma odliczeń wszystkich tych osób nie może jednak w takim przypadku przekroczyć 760 złotych.

Łukasz Drzewiecki

Data 2012-01-25, przeczytano (2657), SKOMENTUJ
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Pseudonim


Oceń i skomentuj

Jeśli uważasz, że tekst
pomógł Ci, to będzie nam
miło jeśli polecisz go
Twoim znajomym.
Spójrz nieco w lewo
i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

Na forum:

Najczęściej czytane
Ulga rehabilitacyjna

Czy wydatki na pieluchomajtki można odliczyć od podatku? Są one wydatkiem na cele rehabilitacyjne?...

2 odpowiedzi 2012-02-16
PIT dla małżonków

Wzięłam ślub w sierpniu ubiegłego roku. Czy w związku z tym mogę wspólnie z mężem roliczyć PIT?...

1 odpowiedzi 2012-01-13
Wspólne rozliczenie

Zawsze rozliczam PIT z żoną. Jednak wyjechała ona za granicę i wraca dopiero w maju. Czy konieczny jest jej podpis na picie? To bę......

2 odpowiedzi 2012-02-17
Najczęściej komentowane
Ulga rehabilitacyjna

Witam serdecznie. Jestem ojcem dwuletniego dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Syn dostał orzeczenie w wieku półtorej roku......

0 odpowiedzi 2013-11-07
wynajmujacy obcokrajowiec

W jaki sposob obcokrajowiec posiadajacy mieszkanie w Polsce i chcacy je wynajac musi sie rozliczyc z US?...

2 odpowiedzi 2012-09-17
Wspólne rozliczenie

Zawsze rozliczam PIT z żoną. Jednak wyjechała ona za granicę i wraca dopiero w maju. Czy konieczny jest jej podpis na picie? To bę......

2 odpowiedzi 2012-02-17