Artykuł

Niepełnosprawność>Dokumenty>Ważne dla niepełnosprawnych

Jak odwoływać się od orzeczenia o niepełnosprawności?

Odwołanie od orzeczenie o niepełnosprawności

Data 2011-12-21, przeczytano (25539), SKOMENTUJ

Wydanie orzeczenia o niepełnosprawności wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych formalności. Dowiedz się, jak prawidłowo złożyć odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności!

Trzeba poświęcić wiele czasu na załatwianie formalności niezbędnych do uzyskania orzeczenie o niepełnosprawności. Nierzadko trzeba również wydać sporo pieniędzy na wymagane zaświadczenia lekarskie. A co jeśli okaże się, że i czas i pieniądze związane z uzyskaniem orzeczenia poszły na marne, ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z ustaleń lekarza-orzecznika? Pozostaje nam odwoływanie się od wydanej decyzji.

Objerzyj tłumaczenie niniejszego artykułu na język migowy

Dzięki partnerskiej współpracy z portalem Migam.pl, prezentujemy poniżej film z tłumaczeniem niniejszego artykułu na język migowy.

Kto może złożyć odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności?

Ogólnie mówiąc od orzeczenia o niepełnosprawności odwołujemy się podobnie, jak od większości decyzji administracyjnych. Odwołanie może więc złożyć jedynie wnioskodawca, czyli osoba, która starała się o wydanie orzeczenia.

 1. W przypadku osób dorosłych, które są zdolne do złożenia podpisu, odwołanie podpisać może jedynie ta sama osoba, która była orzekana. To ważne, bo choć w sformułowaniu pisma pomóc może inna osoba, to najważniejszy jest własnoręczny podpis wnioskodawcy pod odwołaniem.
 2. Dorośli, którzy z różnych względów nie są zdolni do złożenia podpisu, odwołują się poprzez swoich prawnych opiekunów.
 3. Fakt niemożności złożenia podpisu powinien być potwierdzony już na etapie składania wniosku o wydanie orzeczenia. O tym jak prawidłowo złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dowiesz się artykułu „Orzeczenie o niepełnosprawności: Kto może je otrzymać i do czego jest potrzebne?”.

 4. Odwołanie w imieniu dzieci i młodzieży przez 16-tym rokiem życia składa opiekun prawny, którym najczęściej jest rodzic.
 5. W przypadku wniosków składanych przez Ośrodki lub Domy Pomocy Społecznej (one również mają prawo ubiegać się w imieniu swoich podopiecznych o wydanie orzeczenia) odwołanie składa ta sama osoba, która występowała o wydanie decyzji.

Jak i do kogo kierować odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności?

Odwołanie to nic innego, jak pisemne wyrażenie sprzeciwu wobec otrzymanej decyzji. Jak każde pismo kierowane do urzędu, powinno ono zawierać:

 • imię, nazwisko i adres zamieszkania nadawcy;
 • informacje, z czym konkretnie się nie zgadzamy;
 • własnoręczny podpis osoby odwołującej się.

Jeśli posiadamy dokumentację, która nie została uwzględniona w czasie wydawania decyzji, to koniecznie dołączmy ją do odwołania. Nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy znacznie przez to wzrosną.

Odwołanie od orzeczenia wydanego przez powiatowy lub miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności kierujemy do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania poprzez zespół, który wydał nam decyzję. Innymi słowy: formalnie odwołujemy się do zespołu wojewódzkiego, ale praktycznie nasze pismo powinno trafić do zespołu, który wydał orzeczenie i to on fizycznie przekaże je do zespołu wojewódzkiego.

Informacje na ten temat znajdują się na każdym orzeczeniu w końcowej jego części – pouczeniu. Ich brak unieważnia decyzję.

Kiedy można złożyć odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności?

Najistotniejszy przy odwoływaniu się od orzeczenia jest fakt jego złożenia w terminie 14 dni od daty odebrania decyzji. Liczy się każdy dzień, także świąteczny. Jeśli więc posiedzenie składu orzekającego w naszej sprawie odbyło się np. 1 lutego, ale decyzję fizycznie otrzymaliśmy dopiero 10 lutego, to czas na złożenie odwołania mamy do 24 lutego włącznie. Odwołanie możemy wnieść w trojaki sposób:

 • złożyć pismo osobiście w urzędzie;
 • poprosić inną osobę o jego dostarczenie;
 • wysłać listownie.

W tym ostatnim przypadku za datę złożenia odwołania zespół orzekający powinien uznać datę stempla pocztowego.

 • << Poprzednia
 • |
 • 1
 • |
 • 2
 • |
 • Następna >>
 • Data 2011-12-21, przeczytano (25539), SKOMENTUJ
  Komentarze (1)
  ZGŁOŚ~Michał 2014-04-16, 20:11
  witam mam pytanie co jak miną termin 14 dni od odwołania
  ZGŁOŚ~prawie emerytka 2014-04-15, 20:12
  wiem, że w związku z cięciami o 491 mln zł na niepełnosprawnych, zabierają ludziom wszystkie przywileje. Mnie również.Pytam się kiedy złodzieje z rządu,sejmu i sądu zasiądą na ławie oskarżonych, a nam Polakom pozwolą żyć?
  ZGŁOŚ~Gość 2014-02-19, 22:58
  a jak odwołać się jeśli jest podejrzenie,że stopień niepełnosprawności był po prostu,,załatwiony,,
  ZGŁOŚ~Gość mg 2014-01-04, 16:37
  Jak napisać odwołanie od orzeczenia wojewódzkiego zespołu orzekania o niepełnosprawności do sadu
  ZGŁOŚ~Gość 2013-08-29, 08:13
  Mam pytanie czy Powiatowe i inne zespoły mają 7 dni od momentu doręczenia odwołania przez petenta, ale czy są to dni robocze czy liczy się również sobota i niedziela...
  ZGŁOŚ~Gość 2013-05-16, 17:42
  Moje dziecko choruje na dysortografię, czy dziecku przysługuje tytuł niepełnosprawności, i zasiłek w wysokości 1000 Euro miesięcznie?
  Drugie dziecko natomiast, ma problemy z odzywaniem się do rodziców, czy jemu też przysługuje lekki tytuł niepełnosprawności, i dodatek pielęgnacyjny chyba o ile pamiętam 500 Euro ? Pozdrawiam i Dziękuję za odpowiedzi.
  ZGŁOŚ~kalols 2013-05-16, 16:12
  No jak to jak napisać. Musisz zawrzeć argumenty, dlaczego uważasz, że jesteś niepełnosprawna i dlaczego się nie zgadzasz itd. Ja jutro mam odebranie decyzji. Jeśli nie przyznają mi, mam w zanadrzu jeszcze parę różnych opinii, więc po prostu się odwołam pokazując je tym razem. I nie dam za wygraną, moment zakończenia uznam, gdy zapadnie wyrok sądu. Ale nie ma co się denerwować na zapas.
  ZGŁOŚ~mloda 2013-04-05, 15:38
  witam wszystkich mam problem z orzeczeniem mam corke ktora jest chora
  w pierwszej dobie zycia miala operacje nogi ma juz 4 lata ale przez te lata
  tez miala operacje chodzi w specjalnych butach nie zgadzam sie z orzeczeniem i nie wiem jak mam napisac odwolanie prosze o pomoc.
  ZGŁOŚ~Gość 2013-03-01, 14:59
  mam problem moja mama była na komisji i niedostała orzeczenia.ja nie zgadzam się z tą opinią. bardzo zle wygląda ,ma prawą nogę operowaną i wstawione śruby nie może duszo chodzić bo ją boli i wyskakują jej gulki,ma nadciśnienie miała robioną spirometrie i pulmonologie.ma 59 lat .czy ona się kwalifikuje.
  ZGŁOŚ~Gość 2013-03-01, 14:54
  mam problem moja mama była na komisji i niedostała orzeczenia.ja nie zgadzam się z tą opinią. bardzo zle wygląda ,ma prawą nogę operowaną i wstawione śruby nie może duszo chodzić bo ją boli i wyskakują jej gulki,ma nadciśnienie miała robioną spirometrie i pulmonologie.ma 59 lat .czy ona się kwalifikuje.
  Dodaj komentarz
  Pseudonim


  Oceń i skomentuj

  Jeśli uważasz, że tekst
  pomógł Ci, to będzie nam
  miło jeśli polecisz go
  Twoim znajomym.
  Spójrz nieco w lewo
  i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

  Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

  Na forum:

  Najczęściej czytane
  Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności i...

  Mam problem i nie wiem, co mam z tym zrobić. W grudniu powiatowa komisja uznała, że w orzeczeniu mojego syna (12 lat) punkt 7 będ......

  0 odpowiedzi 2012-08-11
  Niepełnosprawnosc

  Mam problem i nie wiem, co mam z tym zrobić. W grudniu powiatowa komisja uznała, że w orzeczeniu mojego syna (11 lat) punkt 7 będz......

  0 odpowiedzi 2013-03-07
  Najczęściej komentowane
  Niepełnosprawnosc

  Mam problem i nie wiem, co mam z tym zrobić. W grudniu powiatowa komisja uznała, że w orzeczeniu mojego syna (11 lat) punkt 7 będz......

  0 odpowiedzi 2013-03-07
  Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności i...

  Mam problem i nie wiem, co mam z tym zrobić. W grudniu powiatowa komisja uznała, że w orzeczeniu mojego syna (12 lat) punkt 7 będ......

  0 odpowiedzi 2012-08-11