Artykuł

Niepełnosprawność>Dokumenty>Ważne dla niepełnosprawnych

Orzeczenie o niepełnosprawności: Kto może je otrzymać i do czego jest potrzebne?

Orzeczenie o niepełnosprawności

Ciąg dalszy...

Data 2011-12-21, przeczytano (12001), SKOMENTUJ

Kto decyduje o przyznaniu orzeczenia o niepełnosprawności?

Instytucja zajmująca się orzekaniem o niepełnosprawności to Powiatowy bądź Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Przy każdym zespole powinien być otwarty punkt, w którym pracownik pomoże osobie zainteresowanej w wyjaśnieniu wątpliwości i przekaże wszystkie potrzebne informacje.

W jaki sposób można uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

Osoba zamierzająca ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności powinna w pierwszej kolejności udać się do swojego lekarza rodzinnego. Powinien on wystawić zaświadczenie o stanie zdrowia, które zostanie załączone do wniosku. Jeśli mamy dokumentację medyczną potwierdzającą to co w oświadczeniu napisał lekarz, będzie to dla zespołu ds. orzekania wystarczającym „materiałem dowodowym”. Musimy zebrać wszelką możliwą dokumentację na temat choroby, np.: wypis ze szpitala, wyniki różnych badań i testów jakie były wykonywane, opisy zdjęć rentgenowskich, itp. Wszystkie te dokumenty pozwolą określić ocenić czy wydanie orzeczenia o niepełnosprawności jest zasadne i do którego stopnia niepełnosprawności będzie można daną osobę zaklasyfikować (jeśli mamy ukończone 16 lat).

Jeśli zaś nie posiadamy żadnej dokumentacji (jest to mało prawdopodobne ale może się zdarzyć na skutek jakiś zdarzeń losowych np. z powodu zagubienia), wskazane jest byśmy odwiedzili odpowiedniego lekarza specjalistę.

Na przykład: jeśli ktoś cierpi na choroby związane ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, np. astmy lub alergii, to będzie potrzebował stosownego zaświadczenia wydanego przez lekarza rodzinnego oraz pulmonologa (lekarza chorób płuc) lub alergologa – w zależności u kogo się leczy.

Dokumenty potrzebne do uzyskania zaświadczenia o niepełnosprawności

Aby uzyskać zaświadczenie o niepełnosprawności, do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności składamy następujące dokumenty:

 • wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności (powinien zawierać dane osobowe, datę i miejsce urodzenia, zamieszkania, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu oraz PESEL, cel ubiegania się o zaświadczenie oraz opis sytuacji życiowej i zawodowej oraz oświadczenie o prawdziwości zawartych we wniosku danych)
 • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (ważne 30 dni od daty wypełnienia przez lekarza)
 • kserokopię dokumentacji medycznej (karty wypisowe leczenia szpitalnego, wyniki badań, opisy zdjęć RTG, audiogram itp.)
 • kserokopię dowodu osobistego
 • opinię psychologiczną, która jest niezbędna w przypadku np. chorób na tle psychicznym.

Wzór wniosku i zaświadczenia lekarskiego (który wypełnia lekarz rodzinny i określeni specjaliści) można otrzymać w siedzibie Zespołu.

Ile czasu trwa wydanie orzeczenia?

Osoba ubiegająca się o orzeczenie o niepełnosprawności jest zawiadamiana przez zespół orzekający o terminie posiedzenia zespołu na co najmniej 7 dni przed wyznaczoną datą posiedzenia. Taka informacja przekazywana jest listem poleconym.

Obecność zainteresowanej jest obowiązkowa. Jeśli natomiast osoba ta nie może wziąć udziału w posiedzeniu zespołu ze względu na długotrwałą chorobę, musi udokumentować to zaświadczeniem lekarskim. Wówczas przewodniczący zespołu może skierować do domu chorującej osoby lekarza, który dokona oceny jej stanu zdrowia.

W tym przypadku posiedzenie zespołu może odbyć się bez udziału osoby zainteresowanej. Od momentu złożenia wniosku do dnia posiedzenia Zespołu Orzekającego mija średnio 30 dni (choć zespół ma nawet do 60 dni na rozpatrzenie wniosku). Samo orzeczenie doręczane jest w formie pisemnej w ciągu 14 dni od posiedzenia zespołu orzekającego – choć w wielu zespołach wystawiane jest również nawet „od ręki”.

 • << Poprzednia
 • |
 • 1
 • |
 • 2
 • |
 • 3
 • |
 • Następna >>
 • Data 2011-12-21, przeczytano (12001), SKOMENTUJ
  Komentarze (1)
  ZGŁOŚ~Sabrina 2012-03-02, 23:56
  driton sagt:hi sfcsse ich komme aus obergf6sgen und wfcrde dich gerne kennenlernen weil du so eine hfcbsche frau bist und auch ganz in der ne4he bitte melde dich und iesrchb mir eine sms an 0763865998 oder email an kiss
  Dodaj komentarz
  Pseudonim


  Oceń i skomentuj

  Jeśli uważasz, że tekst
  pomógł Ci, to będzie nam
  miło jeśli polecisz go
  Twoim znajomym.
  Spójrz nieco w lewo
  i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

  Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

  Na forum:

  Najczęściej czytane
  Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności i...

  Mam problem i nie wiem, co mam z tym zrobić. W grudniu powiatowa komisja uznała, że w orzeczeniu mojego syna (12 lat) punkt 7 będ......

  0 odpowiedzi 2012-08-11
  Niepełnosprawnosc

  Mam problem i nie wiem, co mam z tym zrobić. W grudniu powiatowa komisja uznała, że w orzeczeniu mojego syna (11 lat) punkt 7 będz......

  0 odpowiedzi 2013-03-07
  Najczęściej komentowane
  Niepełnosprawnosc

  Mam problem i nie wiem, co mam z tym zrobić. W grudniu powiatowa komisja uznała, że w orzeczeniu mojego syna (11 lat) punkt 7 będz......

  0 odpowiedzi 2013-03-07
  Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności i...

  Mam problem i nie wiem, co mam z tym zrobić. W grudniu powiatowa komisja uznała, że w orzeczeniu mojego syna (12 lat) punkt 7 będ......

  0 odpowiedzi 2012-08-11