Artykuł

Niepełnosprawność>Wsparcie finansowe>PFRON i inne instytucje

Dofinansowanie na likwidację barier w komunikowaniu się przez niepełnosprawnych

Likwidacja barier w komunikacji niepełnosprawnych

Data 2011-12-21, przeczytano (6239), SKOMENTUJ

Uzyskaj dofinansowanie z PFRON na likwidację barier w komunikowaniu się przez osoby niepełnosprawne. Dowiedz się jakie formalności musisz załatwić składając wniosek o taką pomoc.

Przenośny telefon, elektroniczna lupa powiększająca lub komputer wyposażony w zestaw do rozmowy przez internet może dziś znacznie ułatwić kontakt osobom niepełnosprawnym. Jednak zakup tych drogich urządzeń dla wielu z nich jest często nieosiągalny. Dzięki możliwości uzyskania dofinansowania ze środków PFRON w likwidowaniu barier w komunikowaniu się można ten problem rozwiązać.

Objerzyj tłumaczenie niniejszego artykułu na język migowy

Dzięki partnerskiej współpracy z portalem Migam.pl, prezentujemy poniżej film z tłumaczeniem niniejszego artykułu na język migowy.

Kto może składać wniosek o dofinansowanie w likwidowaniu barier w komunikowaniu się?

Wnioski mogą składać osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez powiatowy lub miejski zespół do spraw orzekania (o tym, jak uzyskać takie orzeczenie dowiesz się z artykułu „Orzeczenie o niepełnosprawności. Kto może je otrzymać i do czego jest potrzebne?”) lub inne, traktowane na równi z tym orzeczeniem, decyzje wydane przez organy rentowe (jakie orzeczenia traktowane są na równi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz o istniejących komisjach orzeczniczych i rodzajach wydawanych przez nich orzeczeń dowiesz się z artykułów: „Rodzaje orzeczeń wydawanych przez systemy orzecznictwa lekarskiego” oraz „Jak uzyskać rentę czyli orzecznictwo o niezdolności do pracy do celów rentowych”).

Warunkiem koniecznym jest również stan zdrowia osoby niepełnosprawnej, który uzasadnia trudności w komunikowaniu się. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a najczęściej o likwidację tego typu barier starają się osoby niedowidzące, niedosłyszące lub cierpiące na wady wymowy.

O zakup jakich przedmiotów można się ubiegać w ramach likwidowania barier w komunikowaniu się?

Składając wniosek o likwidację barier w komunikowaniu się można starać się o dofinansowanie zakupu bezprzewodowego aparatu telefonicznego, telefaksu, maszyny do pisania językiem Braille`a, radiomagnetofonu, dyktafonu, lup, powiększalników, różnego rodzaju systemów wspomagania słyszenia, komputera stacjonarnego lub przenośnego wraz z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowaniem i montażem przyłącza do sieci Internet. To tylko przykłady.

Przepisy dotyczące przyznawania dofinansowania ze środków PFRON w tym zakresie nie zawierają bowiem szczegółowego katalogu przedmiotów lub sprzętów, których dotyczy taka refundacja. Instytucja, która dokonuje kwalifikacji, ocenia indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej, wynikające z posiadanej niepełnosprawności oraz niezbędność konkretnego sprzętu, o dofinansowanie którego ubiega się niepełnosprawny.

Jak skompletować wniosek o dofinansowanie w likwidowaniu barier w komunikowaniu się?

Wnioski pobrać można, a następnie złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Oprócz podstawowych danych osobowych niepełnosprawnego kompletny wniosek zawiera między innymi:

 • informacje o przedmiocie lub urządzeniu o dofinansowanie którego się ubiegamy;
 • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym;
 • nazwę naszego banku i numer rachunku bankowego;
 • przewidywany koszt zakupu;
 • informację o kwotach przyznanych nam wcześniej w ramach innych programów współfinansowanych przez PFRON;
 • wysokość kwoty, o którą wnioskujemy do Funduszu;
 • zaświadczenie lekarskie zawierające informację o posiadanych schorzeniach utrudniających komunikowanie się (o ile nie wynika to z treści orzeczenia o niepełnosprawności);
 • kopię orzeczenia o niepełnosprawności lub innego orzeczenia uprawniającego do dofinansowania.
 • << Poprzednia
 • |
 • 1
 • |
 • 2
 • |
 • Następna >>
 • Data 2011-12-21, przeczytano (6239), SKOMENTUJ
  Komentarze (1)
  ZGŁOŚ~Gość 2013-08-19, 13:02
  Mam pytanie bo jestem osoba na wózku i chce do domu zrobic sobie podjazd bo mam 12 schodów i jest niemozliwe wyjscie z domu.Pytałam juz w pefronie i powiedzieli mi ze w tym roku niema jzu pieniedzy wiec nic z dofinansowania po drugie jest tyle tam biurokracji ze ja niejestem w stanie za tym chodzic sama wiec skad jeszcze moge uzyskac takie dofinansowanie na zrobie nie teog podjazdu?mieszkam w miescie i mam sój dom.
  Dodaj komentarz
  Pseudonim


  Oceń i skomentuj

  Jeśli uważasz, że tekst
  pomógł Ci, to będzie nam
  miło jeśli polecisz go
  Twoim znajomym.
  Spójrz nieco w lewo
  i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

  Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

  Na forum:

  Najczęściej czytane
  dofinansowanie

  minimalna wielkość łazienki dofinansowanej z PFRON ...

  6 odpowiedzi 2012-03-13
  Najczęściej komentowane
  dofinansowanie

  minimalna wielkość łazienki dofinansowanej z PFRON ...

  6 odpowiedzi 2012-03-13