Artykuł

Komunikacyjne>Rejestracja pojazdów>Kupione w Polsce

Rejestracja pojazdu zabytkowego „krok po kroku”.

Rejestracja pojazdu zabytkowego

Data 2011-04-17, przeczytano (17032), SKOMENTUJ

Definicję samochodu zabytkowego podają dokładnie przepisy prawa o ruchu drogowym. Zarejestrowany samochód – zabytek odróżnia się od pozostałych współczesnych samochodów tym, że ma żółte tablice rejestracyjne zamiast białych.

Ogólnych pożytków z takiego rodzaju rejestracji nie ma zbyt wielu i głównie korzystają z nich hobbyści. Sama procedura wiąże się z kosztami wyższymi niż przy zwykłej rejestracji.

Samochód zabytkowy czyli jaki?

Aby samochód mógł uzyskać status zabytku, powinien liczyć sobie co najmniej 25 lat a produkcja danego modelu musiała zakończyć się przynajmniej 15 lat temu. Wymogiem jest również, aby samochód posiadał co najmniej 75 procent oryginalnych części (w tym główne podzespoły pojazdu).

Czy zatem jeżeli mój samochód spełnia powyższe warunki, to musi być zarejestrowany jako zabytek? Nie musi. To nie jest obowiązek. Auto może formalnie stać się zabytkiem wtedy, gdy będziemy o to zabiegać na drodze urzędowej. Jeżeli chcemy, możemy naszym „zabytkiem” jeździć na zwykłych białych tablicach. O tym jak zarejestrować innego typu samochody dowiesz się z innych artykułów na temat rejestracji samochodu używanego sprowadzonego z zagranicy, rejestracji samochodu kupionego w salonie oraz rejestracji samochodu używanego kupionego w Polsce.

Na rejestrację samochodu jako zabytku decydują się przede wszystkim pasjonaci i hobbyści. Ludzie interesujący się zabytkowymi pojazdami organizują różnego rodzaju zloty, rajdy i spotkania. Aby wziąć w nich udział trzeba, rzecz jasna, mieć samochód o statusie zabytku.

Istnieje możliwość rejestrowania jako zabytek także samochodów młodszych niż 25 lat. Warunkiem koniecznym w takim przypadku jest, aby samochód spełniał

 1. Samochód posiada oryginalne wykonanie albo został starannie odrestaurowany
 2. Został wiernie zrekonstruowany w zgodzie z technologią z okresu jego produkcji
 3. Wiąże się z historycznymi wydarzeniami bądź ważnymi osobistościami
 4. Zawiera unikatowe projekty i rozwiązania związane z konstrukcją samochodu
 5. Stanowi swoiste udokumentowanie ważnych stadiów rozwoju techniki motoryzacyjnej
 6. Ma związek z istotnymi osiągnięciami w dziedzinie sportu

Chcę zarejestrować samochód jako pojazd zabytkowy. Jak to załatwić?

 1. Pierwszym etapem procedury rejestracji samochodu jako pojazdu zabytkowego jest wpisanie go do rejestru zabytków. W tej sprawie należy zgłosić się do wojewódzkiego konserwatora zabytków (lub do kierownika delegatury w mniejszym mieście). Konserwator zabytków dokonuje oceny na podstawie dostarczonej przez nas opinii rzeczoznawcy. Rzeczoznawca musi być jednym z umieszczonych na liście ministerstwa infrastruktury specjalistów.

 2. Taki rzeczoznawca - specjalista powinien opracować dla nas tzw. „białą kartę”, którą trzeba następnie dostarczyć konserwatorowi zabytków. Koszt sporządzenia tzw. białej karty to około 250 zł. Na podstawie tego dokumentu nasz pojazd może być wpisany do rejestru zabytków.

 3. Gdy nasz samochód zostanie wpisany do rejestru zabytków, otrzymamy odpowiednie zaświadczenie. Z takim zaświadczeniem należy się następnie udać do okręgowej stacji kontroli pojazdów w celu zbadania jego stanu technicznego, aby samochód mógł być dopuszczony do ruchu drogowego.

 4. Ostatni etap to rejestracja samochodu w wydziale komunikacji. Tam składamy wniosek o rejestrację pojazdu. Wniosek o rejestrację samochodu można pobrać z naszej strony lub bezpośrednio w urzędzie, w wydziale komunikacji.

Do wniosku należy dołączyć:

 1. Dowód tożsamości
 2. Dowód wpisania pojazdu do rejestru zabytków wraz z opinią rzeczoznawcy
 3. Dokument świadczący o tym, że pojazd jest naszą własnością (np. akt darowizny bądź przekazania, rachunek lub faktura)
 4. Dokumenty o stanie technicznym pojazdu, które otrzymaliśmy na stacji kontroli pojazdów
 5. Dowód rejestracyjny (łącznie z tłumaczeniem, jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany za granicą)
 6. Jeżeli nie posiadamy dowodu rejestracyjnego (możliwa jest przecież sytuacja, że kupiliśmy auto, które od wielu lat nie było używane, stało w przysłowiowej „stodole” i na skutek upływu czasu dowód rejestracyjny uległ zagubieniu bądź zniszczeniu), przepisy dopuszczają również możliwość zarejestrowania pojazdu na podstawie pisemnego oświadczenia właściciela pojazdu
 7. Tablice rejestracyjne w przypadku gdy samochód był już wcześniej zarejestrowany w Polsce
 8. Potwierdzenie uiszczenia wymaganych opłat (jakie opłaty są konieczne zostaniemy dokładnie poinformowani w urzędzie w którym składamy wniosek)
 9. Dokument poświadczający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC (o innych niż standardowe możliwościach wykupienia OC czytaj w dalszej części artykułu)
 • << Poprzednia
 • |
 • 1
 • |
 • 2
 • |
 • Następna >>
 • Data 2011-04-17, przeczytano (17032), SKOMENTUJ
  Komentarze (1)
  ZGŁOŚ~Gość 2013-06-26, 22:07
  ja zarejestrowałem z angli z kierownicą po prawej
  ZGŁOŚ~Gość 2013-06-26, 22:06
  jestem ze wsi i mam zabytek 75 letni mam zarejestrowany i jest lux
  ZGŁOŚ~Gość 2013-06-26, 22:04
  ludzie rejestrujta wsio na zabytki je tanio i nie cza przeglądów ani świateł w dziń włączać
  ZGŁOŚ~Gość 2013-06-26, 22:03
  ja już zarejestrowałem pojazd bardzo stary i nie musi mieć nawet dodatkowych świateł ( jest tylko 1 z tyłu) ani kierunkowskazów , bardzo fajna sprawa
  ZGŁOŚ~neon 2013-05-28, 16:20
  A czy można zarejestrować auto na zabytek z niemiec, które nie ma dowodu bo było wymeldowane 12 lat temu i tyle stało w garażu ?
  Auto ma równe 20 lat.
  ZGŁOŚ~Gość 2013-04-28, 01:00
  sprowadzając z Niemiec auto na zabytek które wymaga drobnych napraw blacharsko-lakierniczych (wgnieciony błotnik) czy najpierw muszę je zlikwidować, czy też mogę to zrobić po zarejestrowaniu na żółte tablice i czy wtedy konserwator zabytków może mi nie wyrazić na to zgody?
  ZGŁOŚ~Gość 2013-02-27, 00:41
  przeczyta artykuł to sie dowiesz
  ZGŁOŚ~Gość 2012-10-13, 19:00
  a czy białe tablice , stanowią ze pojazd ktory ma 46 lat jest pojazdem historycznym?
  ZGŁOŚ~Gość 2012-10-13, 19:00
  a czy białe tablice , stanowią ze pojazd ktory ma 46 lat jest pojazdem historycznym?
  ZGŁOŚ~Gość 2012-07-23, 09:53
  witam mam golfa1 z rocznika79 na chodzie chcialbym go zarejestrowac jako zabytek czy to sporo kosztuje
  Dodaj komentarz
  Pseudonim


  Oceń i skomentuj

  Jeśli uważasz, że tekst
  pomógł Ci, to będzie nam
  miło jeśli polecisz go
  Twoim znajomym.
  Spójrz nieco w lewo
  i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

  Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

  Na forum:

  Najczęściej czytane
  Ile dni mam na przerejestrowanie samochodu?

  Kupiłem auto - używane.Ile dni mam na zgłoszenie się w wydziale komunikacji by przerejestrować auto? Słyszałem dwie wersje - że 30......

  4 odpowiedzi 2011-01-11
  zgubiłem umowę kupna- sprzedaży samochodu

  Witam chciałbym zarejestrować samochód zakupiony ponad rok temu ale zgubiłem umowę kupna-sprzedaży ,posiadam tylko dowód rejestrac......

  5 odpowiedzi 2012-10-12
  Pierwsze autko :)

  Witam mam zamiar kupić autko i w związku z tym muszę się trochę dokształcić, jeśli chodzi o rejestrację. Co będzie potrzeba i gdzi......

  3 odpowiedzi 2010-11-10
  Najczęściej komentowane
  zgubiłem umowę kupna- sprzedaży samochodu

  Witam chciałbym zarejestrować samochód zakupiony ponad rok temu ale zgubiłem umowę kupna-sprzedaży ,posiadam tylko dowód rejestrac......

  5 odpowiedzi 2012-10-12
  Ile dni mam na przerejestrowanie samochodu?

  Kupiłem auto - używane.Ile dni mam na zgłoszenie się w wydziale komunikacji by przerejestrować auto? Słyszałem dwie wersje - że 30......

  4 odpowiedzi 2011-01-11
  Pierwsze autko :)

  Witam mam zamiar kupić autko i w związku z tym muszę się trochę dokształcić, jeśli chodzi o rejestrację. Co będzie potrzeba i gdzi......

  3 odpowiedzi 2010-11-10