Artykuł

Budowa i remont>Budowa>Uzyskanie niezbędnych decyzji

Załatwiamy zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów na działce budowlanej

Wycinka drzew

Data 2011-01-21, przeczytano (25957), SKOMENTUJ

Kupując działkę budowlaną powinniśmy pamiętać, że na usunięcie drzew lub krzewów stanowiących przeszkodę w budowie, w większości przypadków należy uzyskać zezwolenie. Za wycinkę trzeba również zapłacić, zarówno ekipie która wykona usługę, jak i organowi, który wyda decyzję administracyjną zawierającą stosowne zezwolenie.

Na wycięcie jakich drzew potrzebne jest zezwolenie?

Zezwolenie musimy uzyskać na wycięcie każdego drzewa lub krzewu za wyjątkiem:

 1. Drzew i krzewów owocowych, jeżeli działka na której rosną nie jest wpisana do rejestru zabytków i nie znajduje się na ternie objętym szczególną ochroną środowiska (np. park narodowy, rezerwat przyrody)
 2. Drzew i krzewów znajdujących się na plantacjach
 3. Drzew lub krzewów, których wiek nie przekracza 10 lat

Być może część z Was spotkała się z informacjami, że wiek ten wynosi 5 lat. Ale niedawno nastąpiła zmiana przepisów, które od lipca 2010 ustaliły go na 10 lat.

Gdzie udać się z wnioskiem o zgodę na wycięcie drzewa lub krzewu?

Zgodę na wycięcie drzewa lub krzewu wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Należy więc, w zależności od tego gdzie mieszkamy, udać się do urzędu gminy lub miasta, na terenie działania którego znajduje się nasza nieruchomość. Ze szczególną sytuacją mamy do czynienia gdy działka budowlana, na której znajduje się drzewo, jest wpisana do rejestru zabytków. W takim przypadku odpowiedni wniosek należy złożyć nie w urzędzie gminy (miasta), lecz w odpowiednim wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków. Znajdują się one w każdym mieście wojewódzkim (a ich delegatury również w miastach, które były miastami wojewódzkimi według starego podziału administracyjnego kraju).

Co powinien zawierać wniosek o zgodę na wycięcie drzewa oraz kto może go złożyć?

Wniosek o wydanie zezwolenia na wycięcie drzewa lub krzewu powinien zawierać:

 1. Imię i nazwisko oraz adres posiadacza i właściciela nieruchomości (w przypadku gdy kto inny jest właścicielem, a kto inny faktycznie posiada działkę, np. właściciel i użytkownik)
 2. Tytuł prawny władania nieruchomością (np. akt własności, umowa najmu; więcej na temat prawa własności do działki w artykule „Bezpieczne kupowanie działki budowlanej czyli wszystko o formalnościach, których koniecznie musisz dopilnować”)
 3. Nazwę gatunku drzewa lub krzewu, który ma zostać wycięty
 4. Obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm
 5. Przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzewy (np. pod zabudowę mieszkalną)
 6. Przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewów
 7. Wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy
 8. Rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic działki i istniejących na niej lub dopiero powstających obiektów budowlanych

Jeżeli wnioskodawca nie jest właścicielem działki, powinien również załączyć pisemną zgodę tegoż właściciela. Należy także pamiętać o tym, żeby do urzędu zabrać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (więcej na ten temat czytaj m.in. w artykułach „Jak wyrobić pierwszy w życiu dowód osobisty” oraz „Wyrabiamy paszport”).

Czas załatwienia zezwolenia na wycięcie drzew

Decyzja o wydaniu zezwolenia lub odmowie jego wydania powinna zostać wydana przez urząd w ciągu maksymalnie 30 dni. Warto zaznaczyć, że udzielając zgody na wycinkę, urząd może nałożyć obowiązek posadzenia w innym miejscu takiej samej liczby drzew lub krzewów. Może również, odmawiając zgody na wycinkę roślin, zezwolić na ich przesadzenie w inne miejsce. Wbrew pozorom, jeżeli urząd tak postąpi może to okazać się dla nas korzystne, gdyż nie będziemy musieli ponieść wysokich opłat za wycięcie drzewa. Dlatego warto zaproponować samemu takie rozwiązanie we wniosku.

W przypadku gdy nie zgadzamy się z decyzją urzędu możemy się od niej odwołać termie 14 dni:

 1. W przypadku gdy została wydana przez urząd gminy lub miasta – do samorządowego kolegium odwoławczego (znajduje się w każdym mieście wojewódzkim)
 2. W przypadku gdy została wydana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków – do Generalnego Konserwatora Zabytków (jego siedziba znajduje się w Warszawie)

Dokonać wycięcia drzew lub krzewów można po uprawomocnieniu się decyzji, czyli po 14 dniach od jej wydania przez urząd gminy (miasta) lub, jeżeli złożone było odwołanie, przez samorządowe kolegium odwoławcze lub Generalnego Konserwatora Ochrony Zabytków.

 • << Poprzednia
 • |
 • 1
 • |
 • 2
 • |
 • Następna >>
 • Data 2011-01-21, przeczytano (25957), SKOMENTUJ
  Komentarze (1)
  ZGŁOŚ~Gość 2014-01-20, 20:01
  co za bzdury!! "Drzew lub krzewów, których wiek nie przekracza 10 lat", a od kiedy za krzewy nie pobiera się opłat??
  ZGŁOŚ~Gość 2013-01-25, 11:20
  co zrobic gdy jest pozwolenie na budowe a zlozylam odwolanie od pozwolenia od wyciecia drzew. czy pozwolenie na budowe sie zawiesza w tym czasie?
  ZGŁOŚ~Gość 2012-08-28, 11:41
  Nie. W Niemczech zezwolenie należy mieć tylko za wycięcie drzewa wpisanego do rejestru, który otrzymuje swój numer. Władze ponoszą tez koszty utrzymania tego drzewa - prace pielęgnacyjne itp.
  Nasze przepisy zostały wprowadzone w roku 1980 za głębokiej KOMUNY.
  ZGŁOŚ~Gość 2011-02-12, 15:56
  A jakie przepisy regulują te kwestie w Niemczech?
  czy opłaty są też tak drakońskie?
  Dodaj komentarz
  Pseudonim


  Oceń i skomentuj

  Jeśli uważasz, że tekst
  pomógł Ci, to będzie nam
  miło jeśli polecisz go
  Twoim znajomym.
  Spójrz nieco w lewo
  i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

  Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

  Na forum:

  Najczęściej czytane
  samowola budowlana - legalizacja?

  Czy można uzyskać pozwolenie na użytkowanie domu który trochę odbiega od projektu? Tzn dorobiłem garaż do budowanego domu, a ter......

  5 odpowiedzi 2011-03-13
  Myjnia samochodowa bezdotykowa

  Witam mam pytanie, od czego zacząć i jakie są potrzebne dokumenty by wybudować myjnię samochodową bezdotykową. ...

  5 odpowiedzi 2011-03-15
  Ważność pozwolenia na budowę domu

  Ile lat ważne jest pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego? I czy ewentualnie można przedłużyć jego ważność? Chodzi o to, że bud......

  6 odpowiedzi 2011-02-12
  Najczęściej komentowane
  ZAMIESSZKANIEBEZ ZAMELDOWANIA

  czy osoba niezameldowana obca moze zamieszkiwac w domu jednorodzinnym bez odbioru budowlanego.w 2013r. zmarl nasz ojciec ,ktory w......

  0 odpowiedzi 2014-01-21
  zasiedlenie domku

  Czy zgodnie z przepisami możliwe jest uzyskanie zgody na zasiedlenie domku jeżeli nie ma zainstalowanych barierek na balkonach ora......

  1 odpowiedzi 2012-03-24
  Jaki jest termin rozpatrzenia sprawy urzędowej

  Załatwiam pewna sprawę w starostwie powiatowym i mija już trzeci tydzień i w mojej sprawie nic się nie dzieje. Czy są jakieś termi......

  3 odpowiedzi 2011-09-06