Artykuł

Budowa i remont>Remont i przebudowa>Pozwolenia, zgłoszenia

Pozwolenie na rozbiórkę budynku lub obiektu budowlanego – jak je uzyskać?

Pozwolenie na rozbiórkę

Data 2011-04-08, przeczytano (22061), SKOMENTUJ

Rozbiórka obiektu budowlanego wymaga stosownego zezwolenia a dokonana bez takiego zezwolenia może oznaczać dotkliwą karę finansową. Wniosek o wydanie zezwolenia wydaje Starostwo Powiatowe lub Urząd Gminy. Warto zadbać o to, by postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami a z niniejszego artykułu dowiesz się jakich zasad musisz przestrzegać.

Wniosek o wydanie pozwolenia na rozbiórkę

Aby załatwić formalności związane z wydaniem zezwolenia na rozbiórkę, należy zwrócić się do Starostwa Powiatowego, Jeżeli mieszkamy w mieście, które funkcjonuje na prawach powiatu – udajemy się do Urzędu Gminy (pod uwagę bierze się miejsce, na którym mieści się nieruchomość, którą planujemy zlikwidować). Wydział, który nas interesuje, to wydział urbanistyki, architektury lub budownictwa – w różnych miastach funkcjonują różne nazwy wydziałów odpowiedzialnych za sprawy budownictwa.

Wniosek o wydanie pozwolenia na rozbiórkę możemy otrzymać bezpośrednio w urzędzie lub pobrać z naszej bazy.

Składając do urzędu wniosek o pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego, powinniśmy dołączyć następujące dokumenty:

  1. Zgodę właściciela obiektu
  2. Szkic umiejscowienia interesującego nas obiektu
  3. Ogólne objaśnienie sposobu i zakresu realizowania prac rozbiórkowych
  4. Opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia podczas robót
  5. Pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi (np. informacje dotyczące urządzeń budowlanych, przyłączy. Dla obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków — decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków o skreśleniu tego obiektu z rejestru zabytków, dla obiektów budowlanych niewpisanych do rejestru zabytków, ale objętych ochroną konserwatorską na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego — uzgodnienie Miejskiego Konserwatora Zabytków)
  6. W zależności od potrzeb - projekt rozbiórki obiektu (w tej sprawie będziemy poinformowani bezpośrednio w urzędzie, ponieważ taką ewentualną potrzebę urząd ustala indywidualnie)

Termin rozpatrywania spraw dotyczących pozwolenia na rozbiórkę to maksymalnie dwa miesiące.

Koszty uzyskania pozwolenia

Opłata za wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na rozbiórkę wynosi 36 zł. Zwolnione z opłat są sprawy związane z budownictwem mieszkaniowym lub składane przez jednostki budżetowe samorządowe.

Odwołanie od decyzji

Od wydanej decyzji możemy odwołać się do wojewody w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołujemy się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję odmowną.

Kiedy zamiast pozwolenia wystarczy zgłoszenie rozbiórki

Pozwolenia na rozbiórkę nie będzie wymagał budynek i budowla, które nie są wpisane do rejestru zabytków oraz nie są objęte ochroną konserwatorską, gdy ich wysokość nie przekracza 8 m, a ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości. W takich przypadkach zgłaszamy tylko do starostwa lub gminy plan rozbiórki i określamy zakres planowanych robót.

Bez pozwolenia obędziemy się również w przypadku obiektów i urządzeń budowlanych, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki (chodzi tu między innymi o altany, różnego rodzaju zbiorniki, budynki gospodarcze nie wyższe niż 4,80 m).

Dorota Włodarska

Data 2011-04-08, przeczytano (22061), SKOMENTUJ
Komentarze (1)
ZGŁOŚ~Gość 2013-01-04, 20:50
wybudować stodołę żeby nie było samowoli budowlanej, a potem zgłosić projekt rozbiórki stodoły
ZGŁOŚ~Grzegorz 2012-05-17, 11:42
Złożyłem projekt rozbiórki pom. gosp. ok. 20m2 wysokości 3m ale jest w odległości 0,5m od granicy więc wykonałem projekt ale załączyłem aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową. Administracja budowlana odrzuciłą projek wymagając mapy do celów projektowych czy prawnnie. Nigdzie się nie doszukałem o takich wymogach?
ZGŁOŚ~Gość 2012-03-26, 13:04
wystarczy zgłosić ten fakt do urzędu. Urząd jednak może domagać się uaktualnionej wersji planu działki potwierdzonej przez geodetę. Wtedy niestety trzeba takiego geodetę wynająć..
ZGŁOŚ~Waldemar 2011-06-30, 05:38
Witam-Kupilem 0,5ha ziemi z budynkiem mieszkalnym oraz pozostalosciami po stodole[fundamenty] Co powinienem zrobic;by gmina nie naliczala mi podatku od nie istniejacej nieruchomosci?
Dodaj komentarz
Pseudonim


Oceń i skomentuj

Jeśli uważasz, że tekst
pomógł Ci, to będzie nam
miło jeśli polecisz go
Twoim znajomym.
Spójrz nieco w lewo
i poleć go w serwisie, którego używasz. Dziękujemy :-)

Możesz również wziąć udział w dyskusji dodając pod artykułem swój komentarz.

Na forum:

Najczęściej czytane
jak uniknąć zbierania dokumentów ......

...do wniosku o zezwolenie na rozbiórkę poniemieckiej stodoły,którą kupiłem z działką. Budynek mieszkalny wyremontowałem,gospodarc......

5 odpowiedzi 2011-03-04
Okno w garażu z luksferami

Będę chciał w garażu zrobić okno z luksferami. Będę robił to sam i nie wiem czy muszę to gdzieś zgłosić? I w sumie najważniejsze:......

1 odpowiedzi 2011-01-22
wzburzenie garażu

Dzień dobry panu ile kosztuje takie wyburzenie garażu jak stoi np. na posesji ...

2 odpowiedzi 2013-05-12
Najczęściej komentowane
wzrot Vatu

kupiłem dom do remontu, czy mogę złożyć wniosek VZM-1 nie mając jeszcze żadnej faktury. Czy muszę kupić jakieś materiały budowlane......

0 odpowiedzi 2013-09-17
wzburzenie garażu

Dzień dobry panu ile kosztuje takie wyburzenie garażu jak stoi np. na posesji ...

2 odpowiedzi 2013-05-12
jak uniknąć zbierania dokumentów ......

...do wniosku o zezwolenie na rozbiórkę poniemieckiej stodoły,którą kupiłem z działką. Budynek mieszkalny wyremontowałem,gospodarc......

5 odpowiedzi 2011-03-04